Miasto
Współgospodarz

Miasto Katowice to nowoczesne miasto, serce pierwszej w Polsce metropolii, uznane przez UNESCO miasto muzyki, a także przestrzeń pełna zieleni – lasów i parków. Katowice postawiły na przemiany, stając się prężnym ośrodkiem gospodarczym oraz miejscem przyjaznym do inwestowania i życia. 

Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki 2024 (EMN 2024). Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Najważniejszym celem EMNK 2024 jest zainicjowanie transformacji regionu poprzez naukę, zapewnienie mieszkańcom nieograniczonego dostępu do wiedzy oraz uczynienie z niej podstawowego instrumentu dialogu obywatelskiego. EMNK 2024 pozwoli na ukazanie bogactwa śląskiej nauki na europejskiej arenie badawczej oraz umożliwi jej bliskie poznanie mieszkańcom regionu. Bez nauki nie zmienimy jakości i sposobu życia na Śląsku. To dobro naturalne, ważniejsze dla przyszłości mieszkańców, niż paliwa kopalne czy przemysł z nimi związany. W Mieście Nauki możemy uczynić z niej nowy przemysł. 

Partner główny

TFKable jest globalnym liderem w produkcji kabli wysokiego i ekstra wysokiego napięcia (HV i EHV) dla sektora energii odnawialnej, ze szczególnym naciskiem na sektor energii wiatrowej. Jesteśmy jednym z nielicznych dostawców oferujących zaawansowane technologiczne systemy kabli o średnim, wysokim i ekstra wysokim napięciu. Nasza oferta produktowa obejmuje także przewody, kable niskich napięć w izolacjach i powłokach bezhalogenowych, w tym ognioodpornych oraz kable telekomunikacyjne i światłowodowe.

Centra badawczo-rozwojowe TFKable są wyposażone w urządzenia do testów kwalifikacyjnych, rutynowych i  odbiorczych badań, w tym testów ogniowych. Nasze doświadczenie jest potwierdzane nie tylko przez ciągłe dostawy do operatorów sieci dystrybucji energii elektrycznej, między innymi dla elektrowni konwencjonalnych, wiatrowych czy fotowoltaicznych, ale też poprzez pozytywne wyniki audytów przeprowadzane przez najbardziej renomowane jednostki certyfikujące.

Partner regionalny

GAZ-SYSTEM od 20 lat odpowiada za niezawodny przesył gazu ziemnego zapewniając bezpieczną przyszłość energetyczną kraju. Przez ten czas spółka zrealizowała największy w historii polskiego gazownictwa program inwestycyjny budując ponad 3 tys. km gazociągów i zwiększając moce sprężania o niespełna 100 proc. w skali kraju.

Dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w wysokości ponad 7 mld zł  powstał Terminal LNG, Baltic Pipe, Korytarz Północ–Południe oraz interkonektory, co umożliwiło dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu ziemnego do Polski.

Katowicka SSE S.A. została powołana rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1996 roku. Utworzono ją w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich i europejskich specjalnych stref ekonomicznych, jest również czwartą strefą ekonomiczną na świecie. Obecnie w KSSE działa  600 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 48 mld złotych i stworzyły prawie 100.000 miejsc pracy. Katowicka SSE obejmuje swym zasięgiem całe województwo śląskie oraz 6 powiatów w województwie opolskim: strzelecki, kedzierzyńsko-kozielski, głubczycki, krapkowicki, oleski oraz prudnicki. KSSE posiada w swej ofercie działki o łącznej powierzchni 2 749,3570 ha w 48 gminach, z czego 900 ha jest wciąż dostępne dla inwestorów.

Towarzystwo Finansowe Silesia posiada 20 lat doświadczenia w realizacji strategicznych projektów dla gospodarki Państwa. Działa w najważniejszych dla Polski branżach m.in. przemyśle kolejowym, koksowniczym, energetyce, infrastrukturze oraz nieruchomościach.

Jest wiarygodnym, długoterminowym inwestorem finansowym nakierowanym na wzrost wartości posiadanych spółek i budowę synergii między nimi. Zarząd firmy wykorzystuje wieloletnie doświadczenie i kompetencje, aby efektywnie lokować publiczne środki w inwestycje kluczowe dla polskiej gospodarki. Spółka realizuje Rządowy Program na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju poprzez udział w programach restrukturyzacji, mających na celu poprawę parametrów ekonomicznych przedsiębiorstw oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Państwa.

Partner wspierający

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach jest producentem i hurtowym dostawcą wody przeznaczonej do spożycia. Woda jest produkowana w ośmiu Stacjach Uzdatniania Wody i dwóch Zakładach Uzdatniania Wody a następnie transportowana siecią rurociągów magistralnych do sieciowych zbiorników wyrównawczych. Woda wychodząca ze zbiorników wyrównawczych dalej jest transportowana rurociągami magistralnymi do klientów.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów – sprzedaje wodę do Rejonowych Przedsiębiorstw Wodociągowych- Kanalizacyjnych, które rozprowadzają ją na terenie miast regionu górnośląskiego. Łącznie z wody produkowanej w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów korzysta ponad 3,5 miliona mieszkańców aglomeracji śląskiej.

JAS-FBG S.A. jest jednym z wiodących operatorów logistycznych na rynku z wyłącznie polskim kapitałem. JAS-FBG S.A. dysponuje paletą środków transportowo-logistycznych w tym: siecią około 100 placówek w całym kraju, na którą składają się platformy logistyczne i terminale dystrybucyjne, placówki agencji celnej, biura spedycji drogowej, lotniczej, morskiej i kolejowej, a również środkami transportu w postaci zestawów ciągników z naczepami, a także nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi. Spółka świadczy usługi w Polsce i międzynarodowo.

JAS-FBG Doradztwo jest, powołaną w Grupie Kapitałowej JAS-FBG, spółką doradztwa podatkowego. W ramach działalności świadczy usługi doradztwa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa celnego, podatków pośrednich (VAT i akcyza) oraz kwestii związanych z ograniczeniami pozataryfowymi w międzynarodowym obrocie towarami. Spółka powstała, aby uzupełnić podstawową działalność Spółek Grupy JAS-FBG  zapewniając kompleksowe wsparcie prawne i podatkowe przedsiębiorcom zajmującym się międzynarodowym obrotem towarami.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Celem spółki jest zapewnienie bezpiecznej i ekonomicznej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego jako części wspólnego, europejskiego systemu elektroenergetycznego, zapewnienie rozwoju krajowej sieci przesyłowej i połączeń transgranicznych oraz tworzenie infrastruktury technicznej dla działania krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej. PSE są strategiczną spółką należącą do Skarbu Państwa.

 

Od ponad 25 lat Veolia jest niezawodnym partnerem przemysłu i polskich miast, znajdujących się w procesie ekologicznej transformacji. Opierając się na wiedzy i międzynarodowym doświadczeniu, oferuje innowacyjne usługi środowiskowe i rozwiązania bazujące na wyzwalaniu synergii i maksymalizacji korzyści wynikających z wdrażania idei gospodarki cyrkularnej. Działając w trzech sektorach – energii, wody i odpadów, zajmuje się m.in. produkcją oraz dostarczaniem ciepła, realizacją usług ciepłowniczych dla ok. 3 mln klientów, obrotem oraz sprzedażą energii, a także przesyłem oraz oczyszczaniem wody.

Patronat honorowy

Uniwersytet Śląski w Katowicach, jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się polskich uczelni, oferuje nowatorskie rozwiązania w edukacji oraz przyjazną przestrzeń prowadzenia badań.

Uniwersytet Śląski to największa na Śląsku publiczna uczelnia humanistyczna, kształcąca blisko 24 tys. studentów i doktorantów, w tym 900 cudzoziemców, na 77 kierunkach studiów prowadzonych w formie stacjonarnej i niestacjonarnej, pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Do realizacji zadań zarówno dydaktycznych, jak i naukowych Uniwersytet zatrudnia 3,2 tys. pracowników, w tym 1,9 tys.  nauczycieli akademickich. Od powstania uczelni jej mury opuściło blisko 260 tysięcy absolwentów.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku. Powstał w grudniu 1936 r., a 11 stycznia 1937 r. odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego – kilkudziesięciu studentów rozpoczęło naukę na Wydziale Organizacji Przemysłowej.

Jest także jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych blisko 10 000 studentów.

Marszałek Województwa – przewodniczący kolegialnego zarządu województwa, organu wykonawczego samorządu województwa.  Organizuje pracę zarządu oraz urzędu marszałkowskiego, kieruje bieżącymi sprawami województwa oraz reprezentuje je na zewnątrz. 

Funkcję Marszałka Województwa Śląskiego VII kadencji pełni Pan Wojciech Saługa. 

Miasto Katowice to nowoczesne miasto, serce pierwszej w Polsce metropolii, uznane przez UNESCO miasto muzyki, a także przestrzeń pełna zieleni – lasów i parków. Katowice postawiły na przemiany, stając się prężnym ośrodkiem gospodarczym oraz miejscem przyjaznym do inwestowania i życia. 

Wojewoda jest przedstawicielem Rady Ministrów w województwie i zwierzchnikiem zespolonej administracji rządowej na terenie województwa. Od 20 grudnia 2023 r. funkcję Wojewody Śląskiego pełni Pan Marek Wójcik. 

Naczelna Rada Adwokacka sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu adwokata – w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Samorząd adwokatów działa pod ochroną Konstytucji RP (art. 17 ust. 1). NRA tworzą: prezes, adwokaci wybrani przez Krajowy Zjazd Adwokatury oraz dziekani okręgowych rad adwokackich. 

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Pomoc prawna świadczona jest osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym oraz jednostkom organizacyjnym. 

GUNB_logo_GUNB

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego jest nowoczesnym i otwartym urzędem, który działa profesjonalnie i bezstronnie na rzecz obywateli. Naszą misją jest sprawne i skuteczne wykonywanie zadań publicznych w obszarze prawa budowlanego i cyfryzacji jego procedur oraz wyrobów budowlanych.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego jest urzędem administracji rządowej zapewniającym obsługę Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Obszary naszej działalności to: sprawy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego oraz wyrobów budowlanych. 

Misją Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza jest wspieranie i upowszechnianie działań związanych z budową społeczeństwa obywatelskiego i rozwój działalności upowszechniającej naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Celami Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza są m.in.:

  • wspieranie budowania społeczeństwa obywatelskiego, a zwłaszcza działalność na rzecz rozwoju świadomości i wiedzy w zakresie szeroko pojętego sektora energii, w tym w szczególności polityki energetyczno-klimatycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz otoczenia regulacyjnego i ekonomicznego,
  • informowanie, propagowanie, rozpowszechnianie oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie problematyki związanej z polityką energetyczną oraz szeroko pojętą tematyką sektora energii.

Krajowa Izba Gospodarcza już od ponad 30 lat działa na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Jesteśmy niezależną organizacją samorządu gospodarczego, zrzeszającą ponad 160 regionalnych, branżowych i bilateralnych izb oraz innych podmiotów życia gospodarczego w naszym kraju.

Wspólnie realizujemy misję, którą można określić hasłem „Dbamy o przedsiębiorczość”. Co się za tym kryje? Przede wszystkim walka o dobry klimat dla polskiej przedsiębiorczości i dogodne warunki dla jej rozwoju. 

Krajowa Izba Klastrów Energii jest organizacją samorządu gospodarczego, reprezentującą interesy gospodarcze zrzeszonych w niej podmiotów, przedsiębiorców i ich związków, w szczególności funkcjonujących w ramach klastrów energii, o których mowa w ustawie z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii.

Izba reprezentuje interesy podmiotów:
– prowadzących działalność wytwórczą, przetwórczą, produkcyjną, usługową, budowlaną, handlową, naukową, rozwojową, związaną z magazynowaniem, przesyłaniem, dystrybuowaniem, bilansowaniem (lub)
– prowadzących poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż (lub)
– upowszechniających lub doskonalących normy rzetelnego postępowania w obrocie gospodarczym (lub)
– opiniujących lub przygotowujących projekty rozwiązań, w tym projekty przepisów i aktów prawnych (lub)
– oceniających i analizujących efekty wdrażania i funkcjonowania przepisów i aktów prawnych.

Krajowa Izba Radców Prawnych jest jednostką organizacyjną działającego w Polsce samorządu radców prawnych. Zawód radcy prawnego jest zawodem zaufania publicznego, funkcjonującym w oparciu o ustawę z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. 

Wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy, włączając w to występowanie przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. 

41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2,5 tys. km kw., w których mieszka 2,1 mln mieszkańców, działa 270 tys. firm i przedsiębiorstw, wytwarzających ok. 8 proc. PKB naszego kraju. To Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – pierwsza metropolia w Polsce. Realizację ustawowych zadań rozpoczęła 1 stycznia 2018 roku.

Najważniejszym celem dla nas jest podejmowanie działań poprawiających jakość i komfort życia mieszkańców poprzez wprowadzanie wspólnych rozwiązań. Chcemy wykorzystywać potencjał gmin członkowskich, pobudzać kreatywność mieszkańców oraz inspirować zmiany, umożliwiające przyspieszenie procesów gospodarczych i społecznych, prowadzących do stworzenia ośrodka wzrostu, mogącego konkurować z innymi obszarami metropolitalnymi w kraju i na świecie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który powstał w 1989 r. w okresie zmian ustrojowych Polski, jest głównym ogniwem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej, dysponując największym potencjałem finansowym. Narodowy Fundusz jest ważnym narzędziem realizacji polityki ochrony środowiska w Polsce. Służą temu stabilne przychody, doświadczone kadry oraz wypracowane formy współpracy z beneficjentami.

Narodowy Fundusz oferuje pożyczki, dotacje oraz inne formy dofinansowania projektów realizowanych m.in. przez samorządy, przedsiębiorstwa, podmioty publiczne, organizacje społeczne a także osoby fizyczne. W sektorze finansów publicznych Narodowy Fundusz jest również największym w Polsce partnerem międzynarodowych instytucji finansowych w obsłudze środków zagranicznych przeznaczonych na ochronę środowiska.

NCBR jest kluczowym ośrodkiem wspierania i tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych i społecznych, kreuje ekosystem wiedzy i informacji na ich temat. Inicjuje i realizuje przedsięwzięcia przyczyniające się do cywilizacyjnego rozwoju kraju.

NCBR jest agencją wykonawczą w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, nad którą nadzór, od 1 sierpnia 2022 r., sprawuje Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Akademia jest złożoną organizacją a jej filarem są członkowie PAN zrzeszeni w korporacji uczonych . To wybitni badacze i badaczki, wyróżniający się szczególnym dorobkiem i autorytetem. Członkostwo w PAN jest zaszczytem i wyrazem najwyższego uznania. Od 2010 roku w strukturach PAN działa też  Akademia Młodych Uczonych, która skupia utalentowanych naukowców młodego pokolenia.

Drugim filarem PAN jest najmocniejsza w kraju sieć badawcza, złożona z 68 instytutów naukowych oraz instytutu pozawydziałowego. Prowadzą projekty naukowe w niemal wszystkich dziedzinach naukowych. Tu powstają wynalazki, patenty i wiedza, które zmieniają świat i są najlepszą wizytówką Akademii.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną. Odpowiada za ochronę mieszkańców Polski przed powodzią i suszą oraz zrównoważone gospodarowanie wodami.

Wody Polskie wykonują prawa właścicielskie w stosunku do wód, które są własnością Skarbu Państwa, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają decyzje administracyjne (zgody wodnoprawne). Pełnią funkcję organu regulacyjnego w celu ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, opiniują projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzygają spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami ich usług.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej są najstarszą i największą organizacją pracodawców w Polsce – działają od 1989 roku. Zdecydowana większość – 85% – to firmy prywatne. Siłą Pracodawców RP są racje i argumenty prezentowane politycznym i ekonomicznym decydentom oraz liczba i różnorodność członków: związków, federacji i firm jak również grono doradców społecznych i ekspertów.

Organizacja stawia sobie za cel tworzenie państwa przyjaznego pracodawcom. Ale w poszanowaniu praw pracowniczych. Gospodarka musi bowiem rozwijać się w sposób zrównoważony, a względy ekonomiczne nigdy nie mogą znacznie dominować nad społecznymi. Dlatego Pracodawcy RP dążą do stworzenia harmonii na linii pracodawca – pracownik. 

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach została powołana przez 103 założycieli 13 lutego 1990 roku i zarejestrowana 21 marca 1990 roku. Jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą. Izba posiada osobowość prawną na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1989 roku o izbach gospodarczych (Dz.U. 35/89 poz.195) i własnego Statutu.

RIG jest kontynuatorem tradycji Izby Handlowej powstałej w Katowicach w 1922 roku, a od 1927 roku Śląskiej Izby Przemysłowo-Handlowej – działającej do 1950 roku.

Stowarzyszenie Prawników Prawa Energetycznego powstało 26 października 2021 r. Stowarzyszenie zrzesza prawników z wieloletnim doświadczeniem w sektorze energetyki, będących wspólnikami, partnerami lub szefami działów energetyki w największych kancelariach w Polsce. 

Naszym zasadniczym celem jest dbałość o standardy i bezpieczeństwo świadczenia usług prawnych w zakresie prawa energetycznego. Stowarzyszenie jest platformą wymiany informacji o systemie prawa energetycznego, umożliwiającą czynny udział we wszelkiego rodzajach debatach tematycznych oraz wypracowanie pewnej praktyki stosowania odpowiednich przepisów. 

Stowarzyszenie „Z energią o prawie” to niezależna organizacja, której celem jest działalność edukacyjna i szerzenie wiedzy, dotyczącej szeroko pojętej energetyki. ZEOP zrzesza specjalistów sektora energetycznego, a działając na kilku płaszczyznach stanowi przestrzeń, w której członkowie mogą rozwijać zainteresowania oraz realnie przekładać swoje zaangażowanie na kształtowanie branży energetycznej.

Stowarzyszenie przy współpracy z ekspertami przygotowuje analizy, opinie i komentarze, prezentujące zagadnienia związane ze zmieniającymi się realiami prawnymi, ekonomiczno-gospodarczymi i klimatycznymi. Ponadto Stowarzyszenie organizuje wydarzenia branżowe: kongresy i konferencje, a także debaty eksperckie, poruszające najistotniejsze tematy dla sektora energetycznego.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji rządowej odpowiedzialnym za kształtowanie oraz realizację polityki ochrony konkurencji i konsumentów w Polsce. Prezes UOKiK jest niezależnym organem powoływanym przez Prezesa Rady Ministrów w drodze otwartego konkursu.

Misją UOKiK jest podnoszenie poziomu dobrobytu konsumentów poprzez skuteczną ochronę ich interesów i bezpieczeństwa oraz wspieranie rozwoju konkurencji, z poszanowaniem zasad otwartości i dialogu w relacjach z uczestnikami rynku.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji. Został powołany na mocy ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne. Swoje kompetencje Prezes URE realizuje przy pomocy Urzędu Regulacji Energetyki.

Działania podejmowane przez niezależny organ regulacyjny – Prezesa URE skierowane są na wypełnienie celu wytyczonego przez ustawodawcę, a zmierzającego do tworzenia warunków do zrównoważonego rozwoju kraju, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, oszczędnego i racjonalnego użytkowania paliw i energii, rozwoju konkurencji, przeciwdziałania negatywnym skutkom naturalnych monopoli, uwzględniania wymogów ochrony środowiska, zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych oraz równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii.

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) jest nowoczesnym, przyjaznym i otwartym urzędem zajmującym się m.in. bezpieczeństwem i regulacją rynku kolejowego oraz prawami pasażerów. Podróżni mogą liczyć na naszą pomoc w przypadku gdy przejazd pociągiem nie przebiegał tak jak powinien.

UTK obsługuje Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, który jest centralnym organem administracji rządowej. Zadania Prezesa UTK wyznacza ustawa o transporcie kolejowym. Jest on krajową władzą bezpieczeństwa i krajowym regulatorem transportu kolejowego w rozumieniu przepisów Unii Europejskiej z zakresu bezpieczeństwa, interoperacyjności i regulacji transportu kolejowego.

Urząd Zamówień Publicznych jest jednostką budżetową powołaną do obsługi Prezesa Urzędu, który jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach zamówień publicznych, w zakresie określonym ustawą z dnia 11 września 2019  r. Prawo zamówień publicznych.

Misją UZP jest dbanie o przejrzystość procesu udzielania zamówień publicznych, zapewniającą przedsiębiorcom niedyskryminujący dostęp do zamówień publicznych.

Urzędy górnicze realizują swoją misję od ponad stu lat. To obywatele poprzez swoich demokratycznie wybranych przedstawicieli zdecydowali, że dobrem wymagającym szczególnej, instytucjonalnej ochrony ze strony państwa polskiego są bezpieczne i higieniczne warunki pracy górników.

Prezes WUG oraz dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych sprawują nadzór i kontrolę nad ruchem zakładów górniczych, w szczególności w zakresie: bezpieczeństwa i higieny pracy; bezpieczeństwa pożarowego; ratownictwa górniczego; gospodarki złożami kopalin w procesie ich wydobywania; ochrony środowiska i gospodarki złożem, w tym według kryterium wykonywania przez przedsiębiorców obowiązków określonych w przepisach odrębnych do ustawy Prawo geologiczne i górnicze lub na ich podstawie; zapobiegania szkodom; budowy i likwidacji zakładu górniczego, w tym rekultywacji gruntów po działalności górniczej.

Partnerzy medialni

„Business HUB” to kwartalnik wydawany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach w wersji drukowanej i elektronicznej. Czasopismo jest wiarygodnym i sprawdzonym źródłem wiadomości gospodarczych, biznesowych, społecznych oraz marketingowych dla przedsiębiorców oraz kadry zarządzającej firmą, zwłaszcza z sektora MŚP.

Wydawnictwo jest nierozerwalnie powiązane z historią i rozwojem instytucji samorządu gospodarczego RIG w Katowicach, która została powołana w 1990 r. W  tym samym czasie ukazał się pierwszy numer „Wolnego Rynku”. Obecnie, z kilkustronicowego czarno-białego biuletynu, przekształcił się w opiniotwórczy magazyn skierowany do środowiska biznesu

C.H.Beck jest jednym z najstarszych i największych europejskich wydawnictw – założonym w 1763 roku w Monachium przez Carla Gottloba Becka.

Wydawnictwo C.H.Beck istnieje na rynku polskim od 1993 roku, wydając publikacje z zakresu prawa, podatków, ekonomii oraz literatury akademickiej, aplikacyjnej i obcojęzycznejW ofercie Wydawnictwa znajdują się pozycje dotyczące wszystkich dziedzin prawa, takie jak teksty ustaw, orzecznictwo, monografie, komentarze do ustaw, kodeksów napisane przez najwybitniejsze autorytety. Publikacje wydawane są w podziale na przejrzyste i logiczne serie, wśród których za sztandarowe uznać można m.in.: System Prawa Prywatnego, Duże Komentarze Becka, Komentarze Kodeksowe.

Studenckie Studio Radiowe „Egida” – działająca od 1969 roku studencka stacja radiowa Uniwersytetu Śląskiego.

Studenckie Studio Radiowe „EGIDA” tworzy program, którego głównym celem jest konsolidacja środowisk akademickich, a także intensyfikacja życia akademickiego zwłaszcza pośród społeczności Uniwersytetu Śląskiego. Lwią część naszej ramówki zajmują muzyczne, acz nie tylko, programy autorskie. Równie istotną pozycję zajmują na antenie programy publicystyczno-informacyjne. Naczelną misją zespołu jest przybliżenie Słuchaczom wszelkich aspektów szeroko pojmowanych zjawisk kultury określanej zarówno mianem „wysokiej” jak i popularnej, czy też kultury masowej. Czterdziestoletnia tradycja, zespół zawsze stający na wysokości zadania, dobra muzyka, mnogość przeróżnych audycji, m. in. muzycznych, tematycznych, autorskich, publicystycznych czy kulturalnych. 

W 2012 r. CARS rozpoczął wydawanie periodyku pod nazwą internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny (iKAR). Posiada on własną szatę graficzną (layout) i funkcjonuje na specjalnej stronie internetowej www.ikar.wz.uw.edu.pl. 

iKAR jest otwarty na publikacje prawnicze i ekonomiczne oraz leżące na pograniczu tych dyscyplin i nauk o zarządzaniu czy nawet nauk technicznych. Dwa podstawowe megaobszary publikacji stanowią: 
(1) ochrona konkurencji (w tym zakaz praktyk ograniczających konkurencję i kontrola koncentracji) oraz
(2) regulacje sektorowe. 

Polski miesięcznik wydawany przez Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne. Miesięcznik ukazuje się od 1949 r. 

Publikuje nowe rozwiązania polskie i unijne w prawie gospodarczym, handlowym, cywilnym, autorskim, bankowym, finansowym i administracyjnym:

  • wyjaśnia wątpliwości w sferze stosowania prawa,
  • szczegółowo analizuje orzeczenia gospodarcze Sądu Najwyższego, oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i instytucji międzynarodowego arbitrażu handlowego,
  • prezentuje zagadnienia związane z dostosowaniem polskiego prawa do prawa Unii Europejskiej.

Oddział terenowy Telewizji Polskiej obejmujący zasięgiem województwo śląskie z siedzibą  w Katowicach, z redakcjami terenowymi w Bielsku-Białej, Częstochowie i Rybniku. Sztandarowym programem TVP3 Katowice jest serwis informacyjny Aktualności.

Kanał TVP3 Katowice nadawany jest bezpłatnie w ramach ogólnopolskiego trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX 3). Dostępny jest również w sieciach kablowych oraz bezpłatnie w Internecie dzięki stronie internetowej TVP Stream i aplikacji TVP GO.

Wydawnictwo jest innowacyjnym, butikowym wydawnictwem prawniczym, wyspecjalizowanym w publikacjach z zakresu prawa gospodarczego oraz sektorów infrastrukturalnych.

Wydawnictwo Ius Publicum z siedzibą w Warszawie powstało w 2014 r. przy Polskiej Fundacji Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowej Ius Publicum. Wydawnictwo od 2019 r. widnieje w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (POZIOM I – 80 punktów, identyfikator nr 35200).

WysokieNapiecie.pl to portal opisujący mechanizmy rządzące energetyką i jej wpływ na całą gospodarkę. W przystępny sposób tłumaczymy zjawiska, które inni pomijają lub wyjaśniają branżowym językiem. Piszemy teksty dla wszystkich ludzi interesujących się gospodarką i rozumiejących, że to właśnie procesy w niej zachodzące rozstrzygają o naszej przyszłości na wiele lat.

Jesteśmy największą w Polsce redakcją zajmującą się energetyką i elektromobilnością oraz najczęściej czytanym portalem o tej tematyce. Według naszych czytelników potrafimy o tym pisać jak nikt inny. Każdego miesiąca notujemy ponad 1 mln odsłon, a nasze artykuły bezpośrednio na WysokieNapiecie.pl oraz w portalach partnerskich czyta ok. 300-400 tys. osób. W 2022 roku liczba unikalnych użytkowników wyniosła 3,6 mln, a liczba odsłon przekroczyła 11 milionów.

Partnerzy merytoryczni

Przedmiotem prowadzonych przez Centrum badań jest tematyka prawa antymonopolowego, publicznoprawnej ochrony prawa konkurencji, które w skupia się w szczególności na zagadnieniach związanych z ochroną konkurencji i konsumentów, zwalczania nieuczciwej konkurencji, przeciwdziałania nieuczciwym praktykom rynkowym, a także kwestiom związanym z pomocą publiczną. Nadto badania Centrum skupią się na obszarze sektorów infrastrukturalnych, takich jak sektory gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych. Dodatkowo badania Centrum będę ujmowały inne obszary regulacji, jak chociażby problematyka regulacji w sporcie.

Organizatorzy

Organizatorem wydarzenia jest Zespół Badawczy Publicznego Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Katedra Transformacji Energetycznej Uniwersytetu Ekonomicznego
w Katowicach.

Opłata konferencyjna

1000 zł

Numer konta bankowego oraz dane podmiotu zostaną wskazane w wiadomości e-mail wysłanej
w odpowiedzi na wypełnienie formularza rejestracyjnego.

*Wysokość opłaty nie obejmuje kosztów noclegu. 

Kontakt

  • E-mail: zjazd.katedr.ppg.2024@us.edu.pl
  • Tel: +48 783 805 959, +48 664 884 478

© 2023 Zespół Badawczy Publicznego Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Śląskiego I Katedra Transformacji Energetycznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach